Choď na obsah Choď na menu
 


VYZNAMENANIA MATKY TEREZY

V roku 1971 získala Medzinárodnú cenu pápeža Jána XXIII.  za pokoj vo svete, ktorú jej vo Vatikáne  odovzdal Svätý otec Pavol VI.

V roku 1972  prebrala z rúk indického prezidenta v New Delhi Nehrovu cenu.

V roku 1973  bola laukreátkou Templetonovej ceny v sume 88 tisíc dolárov, ktorú jej v Londýne odovzdal vojvoda z Edingurgu.

V roku 1979 prijala Balzanovu cenu mieru v Ríme z rúk prezidenta Pertiniho.

V roku 1979 prebrala z rúk nórskehko kráľa Olafa Nobelovú cenu mieru v sume 193 tisíc dolárov. Matka je šiestou ženou sveta, ktorú  odmenili Nobelovou cenou, nie za vynálezy ani za literárne dielo - ale za za prázdne dlane, ktoré otvorila svetu.

V Spojených štátoch bola Matka Tereza v roku 1986 jednou z trinástich poctených, ktorým v americkom  Kongrese odovzdali uznanie Medal of freedom.

Najvyššiu poctu Indie - Jewel of India - prebrala Matka z rúk svojej priateľky Indiry Gandiovej.

OSN ju poctilo pozvaním  na zasadanie Bezpečnostnej rady. Drobná starenka mocným politikom povedala:

"Nemôžeme rozdať to, čo nemáme, majme teda čisté srdcia, lebo len vtedy nás vyslyší Boh."   Keď všetci s potleskom povstali, Matka v mramorovej sále vyzvala prítomných: "Pomodlime sa spoločne, aby ste múdro vládli." A svet po nej opakoval slová, ktoré predriekala:  

"Pokorne Ťa Bože prosíme..."

Po modlitbe Matka povedala, že zo všetkých odmien a vyznamenaní, ktoré za života dostala, si túto spoločnkú modlitbu cení najviacej.    

 

 

Matka Tereza tvrdila, že ľudia sa dnes už nevedia modliť. "A keď to robia iba povrchne," hovorila, "vidia iba ľudskú, všednú časť života, čo im nedovoľuje nazrieť do hĺbky . Zastiera im svetlo... Modlitba sa nedá vysvetliť, tú treba prežiť. Až vtedy ju človek pochopí, až potom nájde pokoj. Lebo pokoj nenájdete tým, že sa sťahujete z miesta na miesto, ani tým, že meníte zamestnanie, alebo že hľadáte nových priateľov. To je iba blúdenie. Aby sme našli pokoj, na to stačí otvoriť si srdce. Iba tí ľudia, čo sa naučili modliť, vedia, aký je to dar.  Človek, ktorý sa modlí, nikdy nie je opustený."