Choď na obsah Choď na menu
 


PRAVOSLAVNÝ KLÁŠTOR

 Na juhozápade Ruska, vo Voronežskej oblasti, sa rozprestiera niekoľkokilometrový pás bielych skál. Neobvyklú farbu vytvárajú kriedové usadeniny, staré desiatky miliónov rokov. Medzi skalami sa nachádza obec Kostomarovo a hneď vedľa pravoslávny kláštor.

Považujú ho za jeden z najzvláštnejších kláštorov krajiny: chrámy a kláštorné miestnosti sa nachádzajú v hĺbke jaskýň, ktoré sa skrývajú za bielymi skalami. Obrovské sály hlavného chrámu dokážu pojať až 2 tisíc ľudí.

Nie je známe, kto a kedy, postavil tieto podzemné chrámy. Koncom 19. storočia ruskí výskumníci tvrdili, že sa mohli objaviť začiatkom nášho letopočtu, dávno predtým, ako bolo v Rusku prijaté kresťanstvo. Možno je tento kláštor prvým prejavom kresťanstva na ruskom území.

Súčasní vedci sa neponáhľajú so závermi, ale aj oni si všímajú udivujúcu podobu kostomarovských chrámov so starými kostolmi v jaskyniach, ktoré sa našli na východe Turecka. Pred 2 tisíc rokmi prví kresťania, ktorí utekali pred prenasledovaním, nachádzali útočisko v horách a ich jaskyniach. Preto je celkom možné, že hypotéza o tom, že chrámy stavali prví kresťania v Rusku, je celkom správna.

Prvé dokumenty o kláštore sú však iba z konca 18. stor. Prichádzali sem tí, ktorí sa snažili ukryť pred svetom. Modlili sa v hĺbke jaskýň, dodržiavali pôst a stavali si príbytky. Neskôr začali do kláštora prichádzať pútnici z celého Ruska. Modlili sa v podzemnom Spasskom chráme, v tom, do ktorého sa zmestí takmer 2 tisíc ľudí.

Fasádu chrámu tvoria biele skaly dotvorené malými zlatými kupolami. Vo vnútri panuje prítmie, vzduch je nasiaknutý vôňou kadidla. Oporu chrámu tvorí 12 ohnutých kriedových kolón (presne ako 12 apoštolov – Kristových žiakov). Pred ikonami stoja zapálené sviečky. Horiacu sviecu dostáva každý návštevník chrámu či jaskyne kláštora: iba pomocou nej sa dá pohybovať v mraku podzemného labyrintu.

Spovede sa konajú v jaskyni Pokánia. Vedie k nej dlhá úzka chodba. Postupne začína byť stop nižší a pútnik sa musí zohnúť a do miestnosti kňaza vchádza v hlbokom predklone: zmierenie pre tých, ktorí sa prichádzajú vyspovedať zo svojich hriechov.

Pri putovaní podzemnými chrámami a galériami, sa ocitnete na míle ďaleko od tradičného sveta s jeho bežnými problémami a potrebami. Pravdepodobne to isté pociťovali aj tí, ktorí sa chceli vzdať každodennej svetskej reality. Ale priehrada medzi svetmi bola ilúziou.

Sociálne kataklizmy, ktoré zasiahli Rusko v minulom storočí, sa nevyhli ani tomuto kláštoru. Po revolúcii v r. 1917 kláštor zavreli. Počas II. svetovej vojny sa tu viedli ťažké boje, v jaskyniach sa skrývali pred bombardovaním miestni obyvatelia. K obnoveniu došlo až po rozpade ZSSR. Opustené jaskyne vyčistili od špiny a odpadkov, postavili niekoľko pozemných chrámov a mníšske izby. V súčasnosti je územie v správe ženskej pravoslávnej obce. Tak ako pred stovkami rokov, aj dnes sem chodí veľký počet pútnikov. Opäť nad bielymi stenami trónia zlatisté kupoly.

rusky-klastor.pngrusky-klastor5.jpgrusky-klastor-1.pngrusky-klastor2.pngrusky-klastor-3.pngrusky-klastor-4.png

rusky-klastor-6.jpg